f purpurea Kirk, 1990....................Ecuador [urn:lsid:amnh.org:spidersp:001826]
A. p. Kirk, 1990: 15, f. 1-4 (Df).
A. p. Peters, 2003: 93, f. 377 (f).
A. p. Bullmer, Thierer-Lutz & Schmidt, 2006: 7, f. 16-19 (mf).
Élőhelye: Ecuador
(katt)
Kinézette:
Az Avicularia purpurea a genusa egyik legkisebb képviselője, a nőstény testmérete 5-6cm a hím 3-4cm.
A fiatal állatok előteste és lábai lilák (innen ered a neve is) az utóteste fekete világos keresztcsíkokal:
4.vedlés
A fenőt állatok színezete ettől csak az utótestben tér el.
7.vedléstöl ez egyszínű feketére vált.
adult nőstény
adult him
Tartása:
Mivel az Avicularia purpurea Ecuador magasabb vidékein honos ezért a hőmérséklet igénye alacsonyabb
mint a legtöbb Avicularia fajé, nappal 24-26 éjjel 20-22 fok megfelelő. A páratartalom 75-80%.
E faj kisméretéből adódóan nem igényel nagy terráriumot, a 20x20x30cm már elég egy adult nősténynek. Mint minden Avicularia faj ő is fán élő
éltmodot folytat,ezért terráriumába helyezünk mászó
ágakat. A terrárium talajának tőzeg illetve kókuszrost
is megfelel. A talaj vastagságánál azt figyelembe kel venni hogy a vastagabb talaj jobban tartja a nedvességet,így elősegíti a páratartalom fenntartását.
Mivel ezek az állatok gyakran isznak így az itató edény behelyezése elengedhetetlen. Ez inkább laposabb,nagyobb átmérőjű legyen,mert a nagyobb vízfelület jobban párologtat. A terrárium berendezésénél használhatunk növényeket. Erre a célra levéltőrózsa fajokat javaslok,mivel természetes élőhelyükön is megtalálhatóak és a terráriumi körülményeket is jól viselik. E mellet a levelek tövében, a tölcsérben összegyűlő vízből is szívesen iszik e faj.
Arra azonban figyeljünk a berendezésnél hogy ne legyen túl zsúfolt a terrárium mivel ez akadályozhatja a levegő szabad mozgását. Márpedig mint minden Avicularia fajnál náluk is kiemelkedően fontos a jó szellőzés.
Viselkedése:
A legtöbb Avicularia fajhoz hasonlóan ő sem agresszív (defenzív) pók. Igaz kivételek akadnak ennél a fajnál is.
Ez a faj, ha úgy érzi támadás éri az utótestének emelésével próbálja ( vélt vagy valós támadóját ) elriasztani. Itt jegyzem meg hogy az egyik nőstényem ezt a viselkedést csak pár pillanatig mutatja ezután viszont támadóállást vesz fel és bizony ki is csap. Igaz ezt általában csak a lakószővedékében teszi.
Ha kikerül belőle ő is inkább a menekülést válasza. Költőztetésnél nagyon figyeljünk erre a fajra mert hajlamos a szökésre. Amíg a hálójában tartózkodik szinte kimozdíthatatlan de amint nem érzi legalább egy lábával a hálóját örült rohanásba kezd.
A fajon belül nálam teljesen toleránsnak mutatkoztak egymással,párzáskor sem mutatott a nőstény agresszivitást és a hím sem félelmet. Több héten keresztül éltek békében egy 20x20x30cm terráriumban.
Sőt olyan érdekes táplálkozást is láttam a hím részéről amit még egy pókomnál se. A nőstényem egy elég nagy sáskát kapott etetésnél,elkapta de csak félig ette meg. A maradékot a hálójában hagyta. A hím, aki akkora már a terrárium másik sarkában készített lakóhálót és csak párzani jártát át a nőstényhez,a legnagyobb nyugalommal bemászott a hálóba és a nőstény orra elől kihozta a sáska maradékát és elfogyasztotta.
Mint minden Avicularia faj ők is erős lakóhálót (csövet) készítenek maguknak, amit rendszerint csak éjjel hagynak el.
Összességében ezt a fajt elég könnyen tartható póknak tartom, ami rávezetheti a kezdő póktartónak a gyorsabb , agresszívabb fanlakó pókok tartására.
|