Amit a vedlsrl tudni rdemes.
LGM 2009.01.20. 21:08

Mint minden madrpknl gy az Avicularia fajoknl is letk egyik legnehezebb idszaka a vedls. Ez a folyamat nagyon megerltet a pkok szmra, ilyenkor egy-egy hiba a terrarista rszrl vgzetes is lehet! Ez az rs azrt kszlt, hogy aki elolvassa, kitudja kszblni ezeknek a hibknak a nagy rszt.
A pkok egsz letk sorn nvekednek. E nvekeds elengedhetetlen rsze a vedls.
A pkok kls vza (kutikula) kemny,kitinbl ll rugalmatlan br amely nem tud nvekedni, illetve tgulni. Ezrt a kls vz gtat szab a nvekedsknek, gy idrl idre lekell azt cserlnik. Kt vedls kzti idszakban a rgi br alatt kifejldik egy j. Ez puha s rncos, ahogy telik az id s a pk nvekszik, egyre jobban feszti a rgi merev brt. Ilyenkor kvetkezik be a vedls.
A vedlsek kzti idkz az llat korval egyenesen arnyosan n. Mg a fiatalabb egyedek havonta/kthavonta is vedlenek (mivel a nvekedsk dinamikusabb) s vedlsenknt nagymrtk nvekedst mutatnak, addig az adult nstnyek vente mr csak egyszer (egyes esetekben mg ritkbban) vltanak brt s mretk mr csak kis mrtkben nvekszik.
A fiatalabb egyedek jobban viselik a vedlssel jr megterhelseket, az idsebb pkoknak hosszabb nyugalmi idszakra van szksge mind vedls eltt mind vedls utn.
Sokan tvesen gy gondoljk, hogy a vedls akkor kezddik, amikor egy madrpk a htra fekszik. Ez gy azonban nem igaz, a vedlsi elkszletek illetve a pk testben lezajl folyamatok kezdetnek n azt az idt nevezem, amikor a pk (jelen esetben Avicularia sp) inaktvv vlik:
- nem fogad el tpllkot
- utteste besttedik (Avicularia fajok esetben ez ltalban nem olyan szembetn), sznei kifakulnak, eltompulnak
- elszvi lakhlja bejratt
- mozgst minimlisra korltozza
Ezektl szmtva a terraristnak a kvetkezkre kell odafigyelni:
- az llat szmra biztostani kell a megfelelen nyugodt stressz mentes krnyezetet (ne zaklassuk hlja felnyitsval, elesgllat hljba helyezsvel, felesleges terrriummozgatssal)
- szksges folyadk mennyisg s pratartalom szintn elengedhetetlen (ez az Avicularia fajok esetben 80% pratartalmat jelent. Kisebb mg nevel dobozban l egyedek esetben heti hromszori talajnedvestssel illetve a lakhlra val pr cspp vz csepegtetsvel ezt knnyen elrhetjk. Nagyobb mr terrriumban l egyedeknl a heti ktszeri permetezs srtst minden msnapira, de gyelve arra, hogy mennyisgileg kevesebb is legyen a bepermetezet vz, ne csatakoss tegyk az lettert az llatnak csak lland magasabb pratartalmat biztostsunk neki)
- Semmi kpen ne teleptsk pkunkat ebben az idszakban j terrriumba, dobozba!!!
- Ne maradjon bent a pk terrriumban/dobozban elesgllat.
Ez az idszak fiatalabb prvedlses Avicularia egyedeknl 1-3 htig tart (tartstl illetve koruktl fggen), adult nstnyek esetben viszont akr msfl, kt hnapig is eltarthat.
Ennek szakasznak az utols rszben ekdizon hormon hatsra az j br hmsejtjei (hypodermisz sejtek) elkezdik az exuvilis (vedlsi) folyadk (gl) termelst.
Amennyiben a pk nem tudod elegend folyadkot felvenni ebben szakaszban az exuvilis folyadk termelse elgtelen lesz, ez a kvetkezkben murkozhat meg
- a vedlsnl a vgtagok vagy az uttest rgi brbe val beragadsa
- nem megfelelen elindul vedls, a htpajzs helyet az uttest ventrlis oldaln reped fel a rgi br (ez helytelen vedlsi pozci kvetkezmnye is lehet)
A kvetkez szakasz mr kzvetlen vedls eltti (ltalban pr rval esetleg egy nappal elzi meg magt a vedlst). Ilyenkor az llat jra aktiv vlik, mozgoldik, tesz, vesz a lakhljn bell. Takartja, illetve megszvi a vdhlt, illetve a kapaszkod szlakat. Ezutn egy rvid nyugalmi szakasz jn, ami 10-20 perctl egy, msfl rig tart.
- Amikor szlejk a pk jra aktivlst a lehet legkisebb zavars mellett ellenrizzk, s szksg esetn emeljk a prtartalmat.
- Amikor az llat nyugalomba vonul, mr ne zavarjuk, mert ez knnyen a vedls elodzshoz vagy termszetellenes pozciban (lbon llva) val megkezdshez vezethet.
Maga a vedls a vedlsi pozci felvtelvel kezddik. Ez az Avicularia genus esetben 80-85% nem a tbbi genustl megszokott htra fekv pz.
Nluk ez vagy a doboz/terrrium tetejrl val lefggeszkeds (a lakhl elszeparlt rszn bell) vagy fggleges lls. Ezeknek a pzoknak a felvtelben van szerepk a kapaszkod szlaknak, melyeket a pk a rvid aktv idszakban ksztett. A kapaszkod szlakba akassza bele a kitin karmait melyek norml esetben nem lthatak, ezek a vgz cscsn helyezkednek el.


Innentl az llat mr nem mozdul.
A vedls megkezdsekor a pk az uttestbl vrt pumpl a hti vrednyekbe, ennek folyamn az llat eltestnek tmeg 80% megn, mg az uttest tmege 30% cskken. Ezltal az eltestben a nyoms megnvekszik.
- a vedls megkezdsekor a pk csprginak folyamatos mozgatsval, a rgi br megfesztsvel felrepeszti a htpajzsot. Ez fokozatosan elvlik az eltest peremtl.

- a csprgk alapzei kiszabadulnak
- a palpusok csp s tomporzletei kiszabadulnak
- a jrlbak csp s tomporzletei kiszabadulnak
- a cspkarmok kiszabadulna
- a jrlbak s a palpusok zei kiszabadulnak
- az uttest rgi bre teljesen lefejtdik
- a pk a mellpajzshoz hzott vgtagokkal pihen
- talpra ll
- teljesen kinyjtott jrlbakkal pihenve vrja az j kutikula megszilrdulst








A vedls teljes szakaszban biztostsunk teljes nyugalmat az llatnak, a legkisebb zavars is vgzetes lehet.
Amikor mr teljesen kibjt a rgi brbl sem szabad zavarni, mert egy ideltti talpra lls eldeformldott vgtagokhoz vezethet (a friss kutikula puha s srlkeny, ha a pk tl korn ll talpra nem brja el az llat slyt, elhajlik s gy szilrdul meg)
A vedls utn, amikor a pk mr 24/72 rja (kortl fggen) talpon van igyekeznk vizet juttatni a hljba (a legminimlisabb zavars mellett) mert vedlskor nagy a folyadk vesztesg s ez knnyen kiszradshoz vezethet. Ennek tnetei:
- a pk sszehzott lbakkal ll
- mozgskor a lbak grcssen meg-megrndulnak
- mozgsa bizonytalann vlik
Fiatal egyedeknl 4/5 nappal, adultaknl 7/8 nappal a vedls utn knljuk meg ket az els tpllkkal, (ez lehetleg az llat mrethez kpest ne legyen nagytermet). Erre az a kihagysra azrt van szksg, mert a mg nem teljesen megszilrdult kutikula srlkeny, s ha a pk megijedve rmar az elesg llatra az a csprg kifordulst eredmnyezheti.
Amennyiben a fentieket betartjuk, minden segtsget megadtunk a pkunknak ennek a veszlyes folyamatnak a sima s grdlkeny tvszelshez, a tbbi mr rajtuk mlik.
Ksznet a segitsgrt Kovcs Gbornak!
|